Olin jo päättänyt, että jätän koko lapsiporno vs. sananvapaus -keskustelun vähäksi aikaa hyllylle. En halua SchizoBlogin muuttuvan yhden asian -blogiksi. Mutta sitten viestintäministeri Lindén teki keskustelun avauksen (joka siis pyrkii tukahduttamaan keskustelun). Otin Veerasta mallia ja ilmoittauduin EFFIn jäseneksi.
Minua on vuosien varrella useaan otteeseen pyydetty liittymään million mihinkin puolueeseen. Mielenkiintoisista (ja vähemmän mielenkiintoisista) tarjouksista huolimatta puoluepolitiikka ei ole sytyttänyt minua. Mikä ei tarkoita ettenkö olisi poliittisesti valveutunut. Puoluepolitiikkaan kuuluva kompromissien tekeminen ei vain kiinnosta. Puolueiden ohjelmat voivat olla mitä tahansa, mutta puoluepoliittinen praktiikka on hyvin pitkälle kauppaa – tue sinä minua tässä, niin minä anna tukeni sinulle siinä. Ja hyvin usein tuo “tässä” merkitsee äänen tai muun tuen antamista asialle, jota muuten ei tulisi kannatettua missään nimessä.
Nykyinen laki lapsipornon levittämisen estotoimista on seuraus edellä kuvatusta kaupankäynnistä. Jonkun muun kuin puoluepoliittisen koneiston on korjattava institutionalisoituneen päätöksenteon aiheuttama juridinen vääristymä. Kansanedustajat eivät tähän kykene. Suurin osa kansanedustajista tulee keräämään tässä tilanteessa mahdollisimman tehokkaasti poliittisia irtopisteitä. Suvi Lindénin reaktio on tästä hyvä esimerkki. Hän ei voi myöntää tehtyjä virheitä, vaan vääntää keskustelun aivan muualle maalailemalla piruja seinille. Silläkin uhalla, että viaton kansalainen voidaan tuomita epäselvän ja epäjohdonmukaisen lain nojalla.
Samoin Lindénin “työryhmän” tehtävä vaikuttaa enemmän kuin erittäin arvelluttavalta. Ensin piti estää pääsy ulkomaalaisille lapsipornoa tarjoaville sivuille, mutta nyt ollaan jo miettimässä laajempia toimia joilla voitaisiin suojella lapsia ja nuoria internetin ja sähköisen median haitallisilta sisällöiltä. Jos haluttaisiin jotain konkreettista aikaiseksi, niin työryhmän tulisi keskittyä vain ja ainoastaan perheiden sisällä ja kouluissa tapahtuvaan mediakasvatukseen. Mutta uskon, että tätä ei ole hetkeäkään mietitty eikä tulla hetkeäkään miettimään tuon salaseuran kokouksissa.
Jotain siis pitäisi tehdä. Minä liityin EFFIn jäseneksi ja suosittelen samaa kaikille SchizoBlogin lukijoille. Jos jotain muita vaikuttamisen kanavia löytyy, niin pitäkää siitä ääntä. Ja lopuksi pitää kehua itsekin monessa tuutissa kehuttua mertenin puheenvuoroa.
---
Minäkin olen viivytellyt EFFIin liittymistä, mutta nyt mullekin riitti. Kymppi vuodessa on pieni hinta sananvapauden tukemisesta.
Eilen paitatilaus, tänään jäsenhakemus. Taas nähtiin se piru-ja-pikkusormi -hommeli….
Tämän blogimerkinnän myötä (ja Lindènin puheenvuoron jälkeen) en voi muuta kuin liittyä Effiin.
Kymppi vuodessa ei oikeasti ole paha hinta sananvapauden puolustamisesta, ja pitää harkita t-paitaakin…
Lindènin “työryhmä” on todellakin aika ihmeellinen sekoitus: ei yhtään sellaista henkilöä, joka sanoisi luultavasti vastaan (esim. Effin edustaja) vaan kaikki lastensuojelujärjestöistä (jotka luonnollisesti haluavat suojella lapsia, ja siinä ei ole mitään pahaa) taiTelia Soneralta (joka tekee niin kuin hallitus käskee, tai…) .
Eli ihme jos ei kohta olla Kiinan kaltaisessa sensuurissa, mutta TOKI siis VAIN JA AINOASTAAN lasten suojelemiseksi, ei minkään poliittisten irtopisteiden keräämiseksi, ei toki….
Samuel,
Jopas sinä olet pihalla. Poliitikot ajavat ihan oikeaa asiaa, mutta keinot ovat täyttä kuraa. Siitähän tässä on koko ajan puhuttu. Ei päämääristä, vaan keinoista joilla päämääriä ei tavoiteta koskaan. Mene Samuel takaisin koulun penkille ja tule takaisin, kun olet jotain oppinut.
Valitettavasti monet taitaa Samuelin ja Lindenin tavoin kuvitella puhuttavan ihan jostain muusta, kuin mikä varsinainen asia on…
Huomasin muuten kentällä, että Soneran (HomeRun) kautta Nikin sivulle pääsi, mutta taas kotona Netikan kautta ei.
Ja yksi liittymishakemus Effiin lähti täältäkin. Hyvän asian puolesta.