Ihmeen kauan se pysyi pystyssä, mutta tänään (jossain vaiheessa päivää) Stage6 videosivusto menee kiinni. Sinänsä sääli, koska Stage6 oli erittäin hyvä esimerkki siitä kuinka netissä voidaan jakaa korkealaatuista videokuvaa ilman kohtuuttomia latausaikoja (olettaen, että loppukäyttäjällä on käytössä laajakaista). Parempaa kuvaa sieltä sai ruudulle kuin Nelosen tarjoama pikselimössö antaa. Toivottavasti DivX löytää palvelulleen jonkinlaista jatkoa lähiaikoina.
Josta tulikin mieleen uuden Imagen juttu television nykytilasta ja tulevaisuudesta. Siellä YLEn Junger laukoo taas muutamia kuolemattomia lauseita.
“Kanavakonseptin hyvä puoli on, että se luo tiettyjä palveluodotuksia, esimerkiksi puoli yhdeksältä tulee uutiset.”
No, älä! Suomessa puoli yhdeksältä on tullut uutiset jo niin kauan, että sanakoukeroa “kanavakonsepti” ei edes ollut silloin olemassa. Aikoinaan kun meillä oli ainoastaan kaksi kanavaa, niin uutiset lähetettiin varmuuden vuoksi kummaltakin kanavalta samaan aikaan. Kyllä tuollaisessa pakkosyötössä alkaa syntymään “palveluodotuksia”.
“SD [Standard Definition] ja HD [High Definition] eivät eroa nykyteknologialla juuri lainkaan alle 50-tuumaisessa televisiossa.”
Ja paskan marjat. Siitä vaan tervetuloa seuraamaan meille 40-tuumaisesta Full HD -televisiosta YLEn lähetyksiä. Pistetään sitten vertailun vuoksi oikeaa HD-kuvaa Blu-Raylta. Jos ei eroa huomaa, niin on jo kiire silmälääkärin vastaanotolle. Kyllä sitä nyt paskaa saa puhua, mutta ei siitä pidä jäädä kiinni verekseltään. Ja jos tuolla termillä “nykyteknologia” tarkoitetaan, jotain sellaista mitä ei ole vielä käytössä, niin sitten jatkokysymys kuuluu: “No, mitä vittua te siinä odotatte?”.
Viime viikolla tipahti postiluukusta televisiolupamaksu. Ensimmäistä kertaa elämässäni olen ajatellut ihan vakavasti, että pitäisikö jättää maksamatta. Ihan vaan vittuilun vuoksi.
Ja sitten asiasta kukkaruukkuun. Imagen kannattaisi jatkaa painotuotteensa “korkeaa graafista tasoa” nettisaitillaankin.

Netissä ihmiset käyttävät paljon muitakin selaimia kuin Internet Exploreria.





