Digita elää televisiolupamaksuilla

Viikon “No shit Sherlock!” -uutinen – “Digitan voitot ovat suomalaisten tv-luparahoja”:

Huoltovarmuuskeskuksen toimitusjohtaja Ilkka Kananen näkee omistuksessa myös huoltovarmuuskysymyksen. Hänestä televisio- ja radioverkon myymistä ei tehty 2000-luvun alussa tarpeeksi harkiten.

“Sähköisen viestinnän jakeluverkko on erittäin tärkeä osa kansallista perusinfrastruktuuria. Se muodostaa tietynlaisen uhan, jos sitä omistavat ulkomaiset pääomasijoittajat, jotka voivat pilkkoa omistusta ja myydä edelleen”, sanoo Kananen.

Siinä on pääomasijoittajille myyty kansallisesti tärkeä instituutio, jota ei voida ajaa alas ja jota ei kuitenkaan enää saada kansallistettua vaikka mikä tulisi.

YLE on Suomen eduskunnan alaisuudessa toimiva valtakunnallinen julkisen palvelun yleisradiotoimintaa harjoittava viestintäyhtiö. Ja Digita-sekoilun aikana maata hallitsi Lipposen ensimmäinen hallitus (SDP, kokoomus, vihreät, RKP ja vasemmistoliitto). YLEn toimitusjohtana tuolloin toimi Arne Wessberg. Että tällaista seurasi suomalaisesta uusliberalismista.

---

Share

Kommentit

  1. pede says:

    Olisikohan haukkumasi persut myyneet tätä välttämätöntä kansallisomaisuutena ollutta infrastruktuuria sijoittajille?

  2. Eivät varmaan olisi myyneet. He olisivat ajaneet sen alas, pistäneet piikkilanka-aitaa rajalle ja heittäneet kaikki toisinajattelijat keskitysleirin kautta kaasukammioon. Tuollaiset “olisiko x tehnyt tämän jos olisi ollut vallassa ajanjaksona n” -skenaariot kuuluvat juuri sellaiseen populismiin, jolla persut kusettavat kansaa oikein kunnolla. Se tullaan näkemään … mark my words!

    Joten jätetään nuo spekulatiiviset jutut sinne laalaa-maahan, jonne ne kuuluvatkin. Puhutaan niistä asioista jotka ovat tapahtuneet ihan oikeasti eikä leikisti.